ایروبیک چیست؟

ایروبیک

به طور کل ورزش ایروبیک به مجموعه حرکات منظمی گفته می شود که شامل حرکات کششی و قدرتی است. انجام ورزش ایروبیک به بهبود پمپاژ و عملکرد جریان خون تاثیر مثبت می گذارد. همچنین انجام ایروبیک باعث بهبود قدرت و انعطاف پذیری عضلات می گردد. در هنگام انجام این ورزش معمولا موسیقی پخش می شود و ورزش کاران حرکات خود را با ریتم موسیقی هماهنگ می کنند.

حال با توجه به موارد فوق به ذکر 12 فایده اصلی ایروبیک می پردازیم.

 1. بهبود عملکرد قلب با ایروبیک

بسیاری از پزشکان برای جلوگیری از حملات قلبی و بهبود عملکرد قلب انجام ورزش ایروبیک را پیشنهاد می کنند.

انجام حرکات ایروبیک همچنین باعث کاهش فشار خون و میزان کلسترول خون می گردد. توصیه می گردد برای کاهش میزان کلسترول خون و همچنین فشار خون به طور منظم 3 یا 4 روز در هفته و در هر روز به مدت 40 دقیقه مبادرت به انجام ایروبیک گردد.

 1. کنترل فشار خون با ایروبیک

انجام ورزش هایی مانند ایروبیک برای کنترل فشار خون بسیار مفید است. این روش بهترین وسیله کنترل فشار خون بدون استفاده از دارو است.

 1. کنترل قند خون با ایروبیک

انجام منظم ورزش ایروبیک به مقدار ترشح انسولین را تنظیم می کند و در نتیجه باعث کاهش قند خون می گردد.  هم چنین این فعالیت باعث کاهش وزن می گردد.

در نتیجه آزمایش و مقایسه ای که بین 2 فرد دیابتی انجام گرفته نشان می دهد که فردی که به انجام حرکات ایروبیک می پردازد کنترل بهتری را بر روی قند خون خود دارد.

 1. جلوگیری از تنگی نفس با ایروبیک

این فعالیت برای افرادی که دچار آسم، تنگی نفس و حملات تنفسی هستند بسیار مفید است. چنانچه شما مبتلا به آسم هستید حتما باید قبل شروع دوره ها و کلاس های ایروبیک با پزشک مشورت نمایید. حتما اقدامات احتیاطی را برای این فعالیت در نظر داشته باشید.

 1. کاهش دردهای مزمن با ایروبیک

اگر دچار کمردرد و یا درد های مزمن هستید، یکی از راه حل های شما برای بهبود و درمان این درد ها انجام ورزش هایی مثل ایروبیک می باشد. انجام ایروبیک آبی هم تاثیر بسیار زیادی در بهبود درد های مزمن دارد. با این کار وزن خود را کاهش می دهید و این موضوع می تواند به کاهش درد هم کمک کند.

 1. درمان کم خوابی با ایروبیک

چنانچه شما با مشکل کم خوابی و یا بی خوابی دست و پنجه نرم می کنید، حتما به سراغ ورزش هایی مثل یوگا و ایروبیک در ساعات بیداری خود بروید. یک پژوهش مستقل در مورد این موضوع نشان می دهد که انجام منظم ایروبیک خطر ابتلا به بی خوابی را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

 1. کنترل وزن با ایروبیک

احتمالا شنیده اید که رژیم غذایی تاثیر زیادی بر روی کاهش وزن دارد. اما ما به شما یک راه میان بر را نشان می دهیم. انجام ورزش به خصوص ایروبیک می تواند بیشتر از هر مورد دیگری بر روی کاهش وزن تاثیر گذار باشد.

تحقیقات نشان از اثر بخشی چند برابر ورزش در مقابل رژیم غذایی خبر می دهد.

 1. تقویت سیستم دفاعی بدن با ایروبیک

تحقیقاتی که در دانشگاه پنسیلوانیا بر روی 3 گروه انجام گرفته است نتایج جالبی را نشان می دهد:

گروه اول افرادی هستند که به مدت 30 دقیقه به انجام ورزش ایروبیک پرداخته اند.

گروه دوم کسانی هستند که به مدت 30 ثانیه ورزش بسیار سنگینی را تجربه کرده اند.

گروه سوم نیز افرادی هستند که ورزش نکرده و به فعالیت خاصی نپرداخته اند.

بعد از این آزمایش مشخص شد در بدن گروه اول که به طور منظم ایروبیک انجام داده اند آنتی بادی ترشح و این موضوع سبب تقویت سیستم دفاعی بدن شده است.

گروه دوم هم تغییری را نشان نداده و نشانه از تقویت سیستم دفاعی بدن مشاهده نگردیده است.

 1. بهبود عملکرد مغز با ایروبیک

آیا می دانستید که بافت های مغز بعد از 30 سالگی شروع به از بین رفتن می کنند؟! اما نگران نباشید! دانشمندان از رازی پرده برداشته اند که انجام منظم ایروبیک این روند را کند می کند و به تاخیر می اندازد.

تحقیقی بر روی یک گروه از افراد 55 ساله انجام شده است که از قسمت های مختلف مغز آن ها نیز تست MRI  گرفته شده است. نتایج این آزمایش بسیار حیرت انگیز است! این آزمایش نشان داده که افرادی که به صورت منظم ورزش کرده مغز بسیار جوانتری از افرادی که وقتی برای ورزش اختصاص نداده اند دارند.

ورزش به خصوص ایروبیک ذهن و جسم شما را جوان نگه می دارد!

 1. افزایش نشاط با ایروبیک

ورزش و تحرک بی تردید بر روی افزایش نشاط و شادابی شما تاثیر می گذارد. یک پژوهش که برای تحقیق بر روی افسردگی انجام گرفته است دو گروه را مورد بررسی قرار داده است. گروه اول افرادی که بر روی تردمیل روزانه 30 دقیقه راه می رفتند و گروه دوم نیز زندگی روزمره خود را پیش گرفته بودند و فعالیت خاصی انجام نمیدادند. گروه اول با وجود اینکه مدت کوتاهی بود به این کار مشغول بودند میزان احتمال ابتلا به افسردگی در آن ها بسیار کاهش پیدا کرده بود.

این تحقیق بیانگر این موضوع است که حتی ورزش در دوره ای کوتاه نیز باعث افزایش نشاط و کاهش احتمال افسردگی می گردد.

 1. کاهش خطر زمین خوردن با ایروبیک

سالانه یک سوم سالمندان بالای 65 سال با زمین خوردن مواجه می گردند. این موضوع ممکن است نتایج جبران ناپذیری شامل معلولیت و مصدومیت های طولانی مدت را به همراه داشته باشد. همچنین در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند این موضوع می تواند دردناک تر باشد. پس حال که با عواقب این موضوع آشنا شدید دست به کار شوید! ورزش کردن را آغاز کنید چون این کار سبب کاهش خطر زمین خوردن و عدم حفظ تعادل می گردد. نتایجی که بر روی زنان سالمند 72 تا 87 ساله انجام شده نتایج جالبی را نشان می دهد. این گروه به انجام حرکات متنوع ایروبیک پرداخته اند و این موضوع سبب شد که کنترل بهتری بر روی تعادل خود داشته باشند. حتی بعد از مدتی که از تمرین ها گذشت آن ها می توانستند با چشمان بسته راه بروند و ورزش بکنند!

اما چنانچه خود سالمند هستید و یا قصد دارید یکی از اقوام سالمند خود را به ورزش ببرید حتما با پزشک مشورت کنید. این گروه نباید ورزش های سنگین را تجربه کنند چرا که در گروه سنی حساسی قرار دارند.

 1. ایروبیک مقرون به صرفه است!

حتما فکر می کنید برای انجام ایروبیک باید وسایل ورزشی گران قیمت خریداری کنید و عضویت در باشگاه های مختلف با قیمت بالا را پرداخت کنید! اینطور نیست؟! اگر تا کنون این فکر را می کردید باید به شما بگوییم که ذهنیت خود را در این مورد تغییر دهید! انجام ایروبیک نیاز با خرید وسایل گران قیمت و هزینه های هنگفت عضویت باشگاه نیاز ندارد! شما حتی می توانید این ورزش را به همراه دوستان خود و در هر مکانی انجام دهید.

نکات مهم قبل از انجام ایروبیک

ورزش کردن باعث پایین آمدن قند خون می شود. این نکته برای بیماران دیابتی بسیار حایز اهمیت است. قبل از شروع ورزش حتما تغذیه متناسب داشته باشید تا میزان قند خون شما از حد مجاز پایین تر نرود.

چنانچه دچار درد عضلانی و یا درد در استخوان خود هستید زمان بیشتری را صرف گرم کردن خود نمایید. حتی می توانید قبل از شروع با یک حمام آب گرم کار خود را آغاز کنید. حتما از کفشی استفاده کنید که کف نرمی داشته باشد و همچنین در عین نرمی تعادل شما را نیز حفظ نماید.

چنانچه دچار آسم هستید ورزشی را انجام دهید که نیاز به نفس های پی در پی نداشته باشد مانند تنیس. حتما بعد از چند دقیقه ورزش به خود استراحت دهید. در هنگام ورزش حتما اسپری خود را به همراه داشته باشید.

اگر به تازگی ورزش کردن را آغاز کردید حتما علاوه بر آن روزانه 10 الی 20 دقیقه به ورزش های سبک نیز بپردازید. این کار به رفع خستگی و بهبود دردهای عضلانی کمک می کند.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *